Vicor Corporation V24B15E200BG
V24B15E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B15E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15E200BG.pdf
Availability of V24B15E200BG
QUANTITY
V24B15E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15E200BG
Internal Part NumberEIS-V24B15E200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15E200BG
Related LinksV24B15, V24B15E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15E200BG Details Description
Related parts for V24B15E200BG
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 350mA (Switch) Backlight TSOT-23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM2795 datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KEYBOARD EXTENSION CABLE datasheet.pdf
IC CTRLR ARCNET 2KX8 RAM 28PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf