Vicor Corporation V24B15H150BG3
V24B15H150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15H150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15H150BG3.pdf
Availability of V24B15H150BG3
QUANTITY
V24B15H150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15H150BG3
Internal Part NumberEIS-V24B15H150BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15H150BG3
Related LinksV24B15, V24B15H150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15H150BG3 Details Description
Related parts for V24B15H150BG3
RES 27K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TVSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 25POS SKT 24" datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 25A SYNC LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.88UH N87 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4854-F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 24V +/-12V 110W datasheet.pdf