Vicor Corporation V24B15M150B3
V24B15M150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15M150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15M150B3.pdf
Availability of V24B15M150B3
QUANTITY
V24B15M150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15M150B3
Internal Part NumberEIS-V24B15M150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15M150B3
Related LinksV24B15, V24B15M150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15M150B3 Details Description
Related parts for V24B15M150B3
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A 2MM T/H TIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CORD GRIP M20 BLACK TPE 4-6.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 20A TO220AB datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf