Vicor Corporation V24B15T150BF2
V24B15T150BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T150BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15T150BF2.pdf
Availability of V24B15T150BF2
QUANTITY
V24B15T150BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T150BF2
Internal Part NumberEIS-V24B15T150BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T150BF2
Related LinksV24B15, V24B15T150BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T150BF2 Details Description
Related parts for V24B15T150BF2
RES SMD 45.3KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO220AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 7.5A 32VAC 7AG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 128PO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf