Vicor Corporation V24B15T150BS3
V24B15T150BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T150BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24B15T150BS3.pdf
Availability of V24B15T150BS3
QUANTITY
V24B15T150BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T150BS3
Internal Part NumberEIS-V24B15T150BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.6%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T150BS3
Related LinksV24B15, V24B15T150BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T150BS3 Details Description
Related parts for V24B15T150BS3
SCREWDRIVER SLOTTED 4.5MM 9.3" datasheet.pdf
PLUG PIN TIP W/SHIELD DIY BLACK datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.5A 180 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf