Vicor Corporation V24B15T200BS3
V24B15T200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B15T200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
V24B15T200BS3.pdf
Availability of V24B15T200BS3
QUANTITY
V24B15T200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B15T200BS3
Internal Part NumberEIS-V24B15T200BS3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B15T200BS3
Related LinksV24B15, V24B15T200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B15T200BS3 Details Description
Related parts for V24B15T200BS3
CONN RECT TONG 90DEG 12-10AWG datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.3A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IMC 1 5/ 8-G-3 5 P20 THR datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf