Vicor Corporation V24B24E200BS3
V24B24E200BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24E200BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24E200BS3.pdf
Availability of V24B24E200BS3
QUANTITY
V24B24E200BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24E200BS3
Internal Part NumberEIS-V24B24E200BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24E200BS3
Related LinksV24B24, V24B24E200BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24E200BS3 Details Description
Related parts for V24B24E200BS3
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Wire Leads datasheet.pdf
XMITTER LOOP-PWR AC 0-50 VAC IN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
46 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf