Vicor Corporation V24B24M200BL2
V24B24M200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B24M200BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24M200BL2.pdf
Availability of V24B24M200BL2
QUANTITY
V24B24M200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24M200BL2
Internal Part NumberEIS-V24B24M200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24M200BL2
Related LinksV24B24, V24B24M200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24M200BL2 Details Description
Related parts for V24B24M200BL2
RES ARRAY 2 RES 560 OHM 0302 datasheet.pdf
HDR STR SR .100 DP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SPST 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
FIXED IND 1.5NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf