Vicor Corporation V24B24T200B
V24B24T200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B24T200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W
Datasheet Download
V24B24T200B.pdf
Availability of V24B24T200B
QUANTITY
V24B24T200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B24T200B
Internal Part NumberEIS-V24B24T200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B24T200B
Related LinksV24B2, V24B24T200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B24T200B Details Description
Related parts for V24B24T200B
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48-LLP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 114POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf