Vicor Corporation V24B28C150BF3
V24B28C150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C150BF3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28C150BF3.pdf
Availability of V24B28C150BF3
QUANTITY
V24B28C150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B28C150BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C150BF3
Related LinksV24B28, V24B28C150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C150BF3 Details Description
Related parts for V24B28C150BF3
SWITCH SLIDE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 2POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES SMD 143K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG21 datasheet.pdf
HDM 9SMPR080F K datasheet.pdf
LAMP AMBER DIFFUSED 4MM GW SMD datasheet.pdf