Vicor Corporation V24B28C200BG3
V24B28C200BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28C200BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V24B28C200BG3.pdf
Availability of V24B28C200BG3
QUANTITY
V24B28C200BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28C200BG3
Internal Part NumberEIS-V24B28C200BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28C200BG3
Related LinksV24B28, V24B28C200BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28C200BG3 Details Description
Related parts for V24B28C200BG3
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC 2DRVR/2RCVR RS232 5V 16-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 27 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 208CABGA datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
MPAC RA HDR datasheet.pdf
CONN RCP 0.4MM SHLD 24POS DL SMD datasheet.pdf