Vicor Corporation V24B28E150BN
V24B28E150BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B28E150BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28E150BN.pdf
Availability of V24B28E150BN
QUANTITY
V24B28E150BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28E150BN
Internal Part NumberEIS-V24B28E150BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28E150BN
Related LinksV24B28, V24B28E150BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28E150BN Details Description
Related parts for V24B28E150BN
HEATSHRINK VFP876 1/2" X 200'BK datasheet.pdf
LED AMBER 0603 SMD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 700MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf