Vicor Corporation V24B28M150BF3
V24B28M150BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28M150BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W
Datasheet Download
V24B28M150BF3.pdf
Availability of V24B28M150BF3
QUANTITY
V24B28M150BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28M150BF3
Internal Part NumberEIS-V24B28M150BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.36A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28M150BF3
Related LinksV24B28, V24B28M150BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28M150BF3 Details Description
Related parts for V24B28M150BF3
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 274KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 510 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE PIN 50V 50MA DUAL CP datasheet.pdf
RES 80 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
TRANS NPN 25V SOT223 datasheet.pdf
LED COB CXA2520 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
IC OP AMP 55V LN ZD 8SOIC datasheet.pdf