Vicor Corporation V24B28M200BN3
V24B28M200BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28M200BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V24B28M200BN3.pdf
Availability of V24B28M200BN3
QUANTITY
V24B28M200BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28M200BN3
Internal Part NumberEIS-V24B28M200BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28M200BN3
Related LinksV24B28, V24B28M200BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28M200BN3 Details Description
Related parts for V24B28M200BN3
RES SMD 1.65 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY CONTROLLER 24QFN datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 5000UF 16V RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/RED/RED 5V datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 13pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR PROX NPN 12MM 12-24VDC datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 24W datasheet.pdf