Vicor Corporation V24B28T250BL3
V24B28T250BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B28T250BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V24B28T250BL3.pdf
Availability of V24B28T250BL3
QUANTITY
V24B28T250BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B28T250BL3
Internal Part NumberEIS-V24B28T250BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.9A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.7%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B28T250BL3
Related LinksV24B28, V24B28T250BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B28T250BL3 Details Description
Related parts for V24B28T250BL3
RELAY SSR 20A 100VDC DC datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 510K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 18POS 24-28AWG datasheet.pdf
MTRJ JACK KIT 62.5/125 VIOLET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
METRAL HDR 2MX5R PF datasheet.pdf
DIN-SIGNAL R024+8MW-13,0C1-2 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 U2J 0.027レF 50V datasheet.pdf