Vicor Corporation V24B36E200B2
V24B36E200B2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B36E200B2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W
Datasheet Download
V24B36E200B2.pdf
Availability of V24B36E200B2
QUANTITY
V24B36E200B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36E200B2
Internal Part NumberEIS-V24B36E200B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.55A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36E200B2
Related LinksV24B36, V24B36E200B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36E200B2 Details Description
Related parts for V24B36E200B2
TRANS NPN 120V 2A SOT-89 datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MODULE POWER ENT RT/FAST TERM 1A datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM ISL5761 TSSO datasheet.pdf
IC DUAL 4:1 MUX/DEMUX SW 16TSSOP datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
RES 133 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf