Vicor Corporation V24B36H150BG
V24B36H150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B36H150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
V24B36H150BG.pdf
Availability of V24B36H150BG
QUANTITY
V24B36H150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B36H150BG
Internal Part NumberEIS-V24B36H150BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B36H150BG
Related LinksV24B36, V24B36H150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B36H150BG Details Description
Related parts for V24B36H150BG
RES SMD 1.8KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CNTRL SW SOUND 24-QSOP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G REFL datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62365-655 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
PROTECTOR SINGLE BIDIRECT 220V datasheet.pdf
SPC YELLOW MAT 48X14, 10M CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 120V 650VA datasheet.pdf