Vicor Corporation V24B3V3M100B3
V24B3V3M100B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B3V3M100B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W
Datasheet Download
V24B3V3M100B3.pdf
Availability of V24B3V3M100B3
QUANTITY
V24B3V3M100B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B3V3M100B3
Internal Part NumberEIS-V24B3V3M100B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.4%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B3V3M100B3
Related LinksV24B3V, V24B3V3M100B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B3V3M100B3 Details Description
Related parts for V24B3V3M100B3
RES SMD 590K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 14POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 52MA 21 OHM TH datasheet.pdf
FILTER EMI 270PF 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CABLE 4COND 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf