Vicor Corporation V24B48C150BL2
V24B48C150BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48C150BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W
Datasheet Download
V24B48C150BL2.pdf
Availability of V24B48C150BL2
QUANTITY
V24B48C150BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48C150BL2
Internal Part NumberEIS-V24B48C150BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.13A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency88.9%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48C150BL2
Related LinksV24B48, V24B48C150BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48C150BL2 Details Description
Related parts for V24B48C150BL2
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 47K OHM 20DRT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOP ROLLR PLNGR DPDT 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 780MA 430 MOHM datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 545MA 150 MOHM datasheet.pdf