Vicor Corporation V24B48C200BL2
V24B48C200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48C200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48C200BL2.pdf
Availability of V24B48C200BL2
QUANTITY
V24B48C200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48C200BL2
Internal Part NumberEIS-V24B48C200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48C200BL2
Related LinksV24B48, V24B48C200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48C200BL2 Details Description
Related parts for V24B48C200BL2
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC FPGA 704 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.3V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf