Vicor Corporation V24B48E200BG2
V24B48E200BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B48E200BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48E200BG2.pdf
Availability of V24B48E200BG2
QUANTITY
V24B48E200BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48E200BG2
Internal Part NumberEIS-V24B48E200BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48E200BG2
Related LinksV24B48, V24B48E200BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48E200BG2 Details Description
Related parts for V24B48E200BG2
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM14T/MC14G/X datasheet.pdf
EMULATOR SERIES REAL TIME ST7 datasheet.pdf
CONT SKT CRIMP 22-28AWG 22D PWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 192K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
XPC DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SPI 44QFP datasheet.pdf
CTV 28C 26#20 2#16 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf