Vicor Corporation V24B48H250B
V24B48H250B picture photo
Mfg. Part Number
V24B48H250B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48H250B.pdf
Availability of V24B48H250B
QUANTITY
V24B48H250B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48H250B
Internal Part NumberEIS-V24B48H250B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48H250B
Related LinksV24B4, V24B48H250B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48H250B Details Description
Related parts for V24B48H250B
RES SMD 0.82 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 9/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 0.62 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf