Vicor Corporation V24B48M250BF
V24B48M250BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B48M250BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V24B48M250BF.pdf
Availability of V24B48M250BF
QUANTITY
V24B48M250BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48M250BF
Internal Part NumberEIS-V24B48M250BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.2A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48M250BF
Related LinksV24B48, V24B48M250BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48M250BF Details Description
Related parts for V24B48M250BF
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN CARD EDGE SLD 2 SEGMENTS datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 72POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CAP POLY 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf