Vicor Corporation V24B48T200BF
V24B48T200BF picture photo
Mfg. Part Number
V24B48T200BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W
Datasheet Download
V24B48T200BF.pdf
Availability of V24B48T200BF
QUANTITY
V24B48T200BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B48T200BF
Internal Part NumberEIS-V24B48T200BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B48T200BF
Related LinksV24B48, V24B48T200BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B48T200BF Details Description
Related parts for V24B48T200BF
BAG DISS CLEAR 8X10 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN +/-12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPST 5A datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.9A AMMO datasheet.pdf