Vicor Corporation V24B5C150B
V24B5C150B picture photo
Mfg. Part Number
V24B5C150B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W
Datasheet Download
V24B5C150B.pdf
Availability of V24B5C150B
QUANTITY
V24B5C150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5C150B
Internal Part NumberEIS-V24B5C150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.8%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5C150B
Related LinksV24B5, V24B5C150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5C150B Details Description
Related parts for V24B5C150B
CAP CER 0.068UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
TERM BLK SAKT1 LT TS35 W/STB KRG datasheet.pdf
IC 12-BIT GEN/CHKER 28PLCC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR XIO3130 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf