Vicor Corporation V150A15C500BF3
V150A15C500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A15C500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V150A15C500BF3.pdf
Availability of V150A15C500BF3
QUANTITY
V150A15C500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A15C500BF3
Internal Part NumberEIS-V150A15C500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A15C500BF3
Related LinksV150A15, V150A15C500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A15C500BF3 Details Description
Related parts for V150A15C500BF3
RES 1.25K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 60A LFPAK datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 60W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf