Vicor Corporation V24B5E200B
V24B5E200B picture photo
Mfg. Part Number
V24B5E200B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5E200B.pdf
Availability of V24B5E200B
QUANTITY
V24B5E200B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5E200B
Internal Part NumberEIS-V24B5E200B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5E200B
Related LinksV24B5, V24B5E200B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5E200B Details Description
Related parts for V24B5E200B
TRIMMER 10K OHM 0.1W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL 1COND 20AWG 4000V SLATE 500' datasheet.pdf
RES 150 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
DSUB 9 F CRIMP G30 ZINC datasheet.pdf