Vicor Corporation V24B5E200BG
V24B5E200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B5E200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5E200BG.pdf
Availability of V24B5E200BG
QUANTITY
V24B5E200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5E200BG
Internal Part NumberEIS-V24B5E200BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5E200BG
Related LinksV24B5, V24B5E200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5E200BG Details Description
Related parts for V24B5E200BG
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" STACKER datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 15POS datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 2K FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 45MM datasheet.pdf