Vicor Corporation V24B5H200BN2
V24B5H200BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B5H200BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5H200BN2.pdf
Availability of V24B5H200BN2
QUANTITY
V24B5H200BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5H200BN2
Internal Part NumberEIS-V24B5H200BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5H200BN2
Related LinksV24B5H, V24B5H200BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5H200BN2 Details Description
Related parts for V24B5H200BN2
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 7.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM BLU WTR CLR 6" datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf