Vicor Corporation V24B5T200BL
V24B5T200BL picture photo
Mfg. Part Number
V24B5T200BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
V24B5T200BL.pdf
Availability of V24B5T200BL
QUANTITY
V24B5T200BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B5T200BL
Internal Part NumberEIS-V24B5T200BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B5T200BL
Related LinksV24B5, V24B5T200BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B5T200BL Details Description
Related parts for V24B5T200BL
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 68K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf