Vicor Corporation V24B6V5C200BG
V24B6V5C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5C200BG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5C200BG.pdf
Availability of V24B6V5C200BG
QUANTITY
V24B6V5C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5C200BG
Internal Part NumberEIS-V24B6V5C200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5C200BG
Related LinksV24B6V, V24B6V5C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5C200BG Details Description
Related parts for V24B6V5C200BG
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
IC QUAD NAND R/S LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 208PQFP datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 90 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.5A TO220F datasheet.pdf