Vicor Corporation V24B6V5C200BG
V24B6V5C200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5C200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5C200BG.pdf
Availability of V24B6V5C200BG
QUANTITY
V24B6V5C200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5C200BG
Internal Part NumberEIS-V24B6V5C200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5C200BG
Related LinksV24B6V, V24B6V5C200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5C200BG Details Description
Related parts for V24B6V5C200BG
IGBT 900V 72A 417W TO247 datasheet.pdf
CONN RECPT 26POS VERT 3MM GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MODULE 802.11B/G 2.4GHZ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 40V AXIAL datasheet.pdf