Vicor Corporation V24B6V5C200BN
V24B6V5C200BN picture photo
Mfg. Part Number
V24B6V5C200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W
Datasheet Download
V24B6V5C200BN.pdf
Availability of V24B6V5C200BN
QUANTITY
V24B6V5C200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B6V5C200BN
Internal Part NumberEIS-V24B6V5C200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30.8A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.6%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B6V5C200BN
Related LinksV24B6V, V24B6V5C200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B6V5C200BN Details Description
Related parts for V24B6V5C200BN
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5K FLASH 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 123 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PLUG IN UNIT FOR LSX 7S STD TEMP datasheet.pdf
IPOD IPAD IPHONE CHARGER 5V 10W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf