Vicor Corporation V24B8C200B3
V24B8C200B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8C200B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8C200B3.pdf
Availability of V24B8C200B3
QUANTITY
V24B8C200B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8C200B3
Internal Part NumberEIS-V24B8C200B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8C200B3
Related LinksV24B8, V24B8C200B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8C200B3 Details Description
Related parts for V24B8C200B3
CONN RING 4 AWG #1/4 SOLIS datasheet.pdf
CAP MICA 10000PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 110MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
IC HEX INVERTER O-D OUT 14-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 125MSPS DL 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
ABV SWITCH SPDT PIN datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf