Vicor Corporation V24B8T200BG
V24B8T200BG picture photo
Mfg. Part Number
V24B8T200BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8T200BG.pdf
Availability of V24B8T200BG
QUANTITY
V24B8T200BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8T200BG
Internal Part NumberEIS-V24B8T200BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8T200BG
Related LinksV24B8, V24B8T200BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8T200BG Details Description
Related parts for V24B8T200BG
IC OSC SGL TIMER 330KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS .100 DBL R/A SMD datasheet.pdf
IP66 DIGITAL NPN 2M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
F3SJ-A0365P20 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 8A 50V TO277A datasheet.pdf
PCB SSR 280VAC/40A DC IN TP ZC datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf