Vicor Corporation V24B8T200BL2
V24B8T200BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V24B8T200BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W
Datasheet Download
V24B8T200BL2.pdf
Availability of V24B8T200BL2
QUANTITY
V24B8T200BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24B8T200BL2
Internal Part NumberEIS-V24B8T200BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86.4%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24B8T200BL2
Related LinksV24B8T, V24B8T200BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24B8T200BL2 Details Description
Related parts for V24B8T200BL2
RES 750 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
CONN RECEPT 32POS SMD 0.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 480W datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 100V P2H 0805 datasheet.pdf
RES 246K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 28MM datasheet.pdf
3.5MM EURO HEADER VERT GRN ME AU datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
CONN ONE PIECE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf