Vicor Corporation V24C12E150B3
V24C12E150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12E150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12E150B3.pdf
Availability of V24C12E150B3
QUANTITY
V24C12E150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12E150B3
Internal Part NumberEIS-V24C12E150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12E150B3
Related LinksV24C12, V24C12E150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12E150B3 Details Description
Related parts for V24C12E150B3
CONN HEADR VERT .100 110POS 30AU datasheet.pdf
CONN CONTACT MULT TAP TIN-LEAD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH ADJ 6SON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 12A TO220 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 48V datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:5 134MHZ 16SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf