Vicor Corporation V24C12E150BG3
V24C12E150BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12E150BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12E150BG3.pdf
Availability of V24C12E150BG3
QUANTITY
V24C12E150BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12E150BG3
Internal Part NumberEIS-V24C12E150BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12E150BG3
Related LinksV24C12, V24C12E150BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12E150BG3 Details Description
Related parts for V24C12E150BG3
RES SMD 2.87M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 2.6A I-PAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 13A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 12POS 1MM 5" datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .16-.39"250PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REDRIVER ETHERNET 4CH 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE RA PIN datasheet.pdf