ITT Cannon, LLC CA3102E24-10PB04
CA3102E24-10PB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E24-10PB04
Brief Description
CONN RCPT 7 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E24-10PB04.pdf
Availability of CA3102E24-10PB04
QUANTITY
CA3102E24-10PB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E24-10PB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E24-10PB04
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E24-10PB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E24-10PB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E24-10PB04 Details Description
Related parts for CA3102E24-10PB04
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 350MA 2.6 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 3.81MM datasheet.pdf
DSUB 62 M CRIMP SS SHELL datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf