Vicor Corporation V24C12H150B3
V24C12H150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12H150B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12H150B3.pdf
Availability of V24C12H150B3
QUANTITY
V24C12H150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12H150B3
Internal Part NumberEIS-V24C12H150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12H150B3
Related LinksV24C12, V24C12H150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12H150B3 Details Description
Related parts for V24C12H150B3
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 21A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 9.09 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
COUNTER LED 4 CHAR 12-48V PNL MT datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 2.1A 240 MOHM TH datasheet.pdf
RES 33.3 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf