Vicor Corporation V24C12H150B3
V24C12H150B3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12H150B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12H150B3.pdf
Availability of V24C12H150B3
QUANTITY
V24C12H150B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12H150B3
Internal Part NumberEIS-V24C12H150B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12H150B3
Related LinksV24C12, V24C12H150B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12H150B3 Details Description
Related parts for V24C12H150B3
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INKET DRVR DUAL 13X16 100PQFP datasheet.pdf
40W PLUG HSG ASSY BLACK datasheet.pdf
IC LI-ION BATT/PWR MGMT 120BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HI-AMP TURNEX CONN 30A 125/250 datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 20POS DR LOW P datasheet.pdf