Vicor Corporation V24C12M150BN2
V24C12M150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12M150BN2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12M150BN2.pdf
Availability of V24C12M150BN2
QUANTITY
V24C12M150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12M150BN2
Internal Part NumberEIS-V24C12M150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMICRO
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12M150BN2
Related LinksV24C12, V24C12M150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12M150BN2 Details Description
Related parts for V24C12M150BN2
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS .100 DL datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 301 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf
DUPLEX FIBER PATCH CABLE 26FT datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 2 PORT datasheet.pdf
CAP 27 UF 20% 50 V datasheet.pdf