Vicor Corporation V24C12T100BG
V24C12T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12T100BG.pdf
Availability of V24C12T100BG
QUANTITY
V24C12T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T100BG
Internal Part NumberEIS-V24C12T100BG
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T100BG
Related LinksV24C12, V24C12T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T100BG Details Description
Related parts for V24C12T100BG
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
INDUCTOR ADSL 90UH SMT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN FFC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 4P+24S+4P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf