Vicor Corporation V24C12T100BS3
V24C12T100BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T100BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W
Datasheet Download
V24C12T100BS3.pdf
Availability of V24C12T100BS3
QUANTITY
V24C12T100BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T100BS3
Internal Part NumberEIS-V24C12T100BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T100BS3
Related LinksV24C12, V24C12T100BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T100BS3 Details Description
Related parts for V24C12T100BS3
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
LEAD TEST XL-BANAPLG 36" BLK datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf