Vicor Corporation V24C12T150B
V24C12T150B picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T150B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W
Datasheet Download
V24C12T150B.pdf
Availability of V24C12T150B
QUANTITY
V24C12T150B Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T150B
Internal Part NumberEIS-V24C12T150B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T150B
Related LinksV24C1, V24C12T150B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T150B Details Description
Related parts for V24C12T150B
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
REGULATOR 5V 3A 28VIN 3PSIP VRT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf