Vicor Corporation V24C12T50BG2
V24C12T50BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C12T50BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
V24C12T50BG2.pdf
Availability of V24C12T50BG2
QUANTITY
V24C12T50BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C12T50BG2
Internal Part NumberEIS-V24C12T50BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.1%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C12T50BG2
Related LinksV24C12, V24C12T50BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C12T50BG2 Details Description
Related parts for V24C12T50BG2
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC SER/DESER 24BIT LVDS 48-TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALMNT SCKT datasheet.pdf
ANT RUBBER DUCK 5.5DBI MAGN RSMA datasheet.pdf
RING CORE CHOKE 2X3MH 1A HORZ datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf