Vicor Corporation V24C15C100BG
V24C15C100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C15C100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W
Datasheet Download
V24C15C100BG.pdf
Availability of V24C15C100BG
QUANTITY
V24C15C100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15C100BG
Internal Part NumberEIS-V24C15C100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15C100BG
Related LinksV24C15, V24C15C100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15C100BG Details Description
Related parts for V24C15C100BG
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 1A 5V datasheet.pdf
IC DGTL TUNER/AGC DUAL 128-FBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.031" (0.80mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPD5713TK datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.011UF RADIAL datasheet.pdf
TV 3C 3#20 PIN RECP datasheet.pdf
150UF 25V 6,3X11 datasheet.pdf