Vicor Corporation V24C15C150BG
V24C15C150BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C15C150BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15C150BG.pdf
Availability of V24C15C150BG
QUANTITY
V24C15C150BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15C150BG
Internal Part NumberEIS-V24C15C150BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15C150BG
Related LinksV24C15, V24C15C150BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15C150BG Details Description
Related parts for V24C15C150BG
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RECEIVER AM HYBRID 315MHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIN RAIL 35MMX7.5MM SLOTTED 2M datasheet.pdf
LED PANEL DAYLT YLW SNAP-IN 14"L datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SLOW SPEED UP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 15V 2005 datasheet.pdf
CBL SEAL PLAST M25X1.5 10.5-14MM datasheet.pdf
RES 42.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf