Vicor Corporation V24C15E150BL
V24C15E150BL picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E150BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15E150BL.pdf
Availability of V24C15E150BL
QUANTITY
V24C15E150BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E150BL
Internal Part NumberEIS-V24C15E150BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E150BL
Related LinksV24C15, V24C15E150BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E150BL Details Description
Related parts for V24C15E150BL
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8DIP datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM RECESSED GRN datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPDT 16DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf