Vicor Corporation V24C15E150BN2
V24C15E150BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V24C15E150BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W
Datasheet Download
V24C15E150BN2.pdf
Availability of V24C15E150BN2
QUANTITY
V24C15E150BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C15E150BN2
Internal Part NumberEIS-V24C15E150BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89.3%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C15E150BN2
Related LinksV24C15, V24C15E150BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C15E150BN2 Details Description
Related parts for V24C15E150BN2
IC DGTL POT 50K 2CH 20TSSOP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PIN HOUSING 110POS DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
STENCIL ROLL MPM 600/609/41MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK-4 datasheet.pdf